Suffolk

Vážení chovatelé a kolegové.

S ohledem na všechny současné problémy chovu ovcí (problémy s odbytem a realizační cenou jatečných jehňat, sucho, Brexit, výskyt vlka a dalších šelem, nechuť chovatelů i SCHOKu řešit otázky šlechtění, problémový odbyt plemenných zvířat) jsme se rozhodli náš chov ovcí po 26 letech ukončit. Ekonomicky a organizačně zcela jasné rozhodnutí, chovatelským srdcem však rozhodnutí problematické. Nakonec však zvítězil rozum, ovlivněný skepsí a existencí reálného kupce, a celé stádo (mimochodem špičkově připuštěné berany HAI-0169, CPH 395, LAD-0134, CPH 394, CAP-0284, CPH 549, CAI-0094, CPH 416 a RHR-0037, CPH 216) odjelo koncem listopadu 2019 do Maďarska.

 

Zařadili jsme se tak do řady „srabů“, kteří nevydrželi a nejsou dostatečně masochističtí na to, aby si po 5 týdnech probdělých nocí s bahněním a absolutních výsledcích KU a ultrazvukových měřeních nechali kazit radost zveřejněnými výsledky CPH a následně prodejem špičkových plemenných jehnic z nejlepších 5 – 10% populace za směšné ceny a absolvováním podzimních trhů beranů , kde se schopen hodnotitel berany z nejlepšího 1% populace srážet o třídu za vady chovatelského formalismu typu černý chlup, „křivé zuby“ nebo „měkké spěnky“). 

Každý konec však otevírá nový začátek. Naše hospodářství jsme transformovali na odchov zástavových býků masných plemen mezi 180 a 340 kg. Neřešíme tak žádnou kontrolu užitkovosti, zdravotní zkoušky, nekonečné zdravotní zásahy typu preventivní vakcinace a odčervování, parentitu, trhy a neustálé chytání nabízených zvířat s následným prodejem, v lepším případě, pár kusů. Jednorázový zástav, turnus a jednorázové vyskladnění, a to s ekonomickým výsledkem, který se nedá s „bobkařením“ srovnat.   

Děkujeme všech chovatelům, kteří od nás odebírali plemenné jehnice a berany za důvěru a přejeme hodně chovatelských úspěchů a hlavně trpělivosti.

Domény „suffolk.cz“ a „ovcesuffolk.cz“, včetně jejich obsahu, nabízíme k odprodeji.  

 

 

 

Navštivte náš Facebook